Kansainväliset Suurmarkkinat

KESÄN KIINNOSTAVIMPIA TAPAHTUMIA

Kansainväliset Suurmarkkinat tuovat maailman luoksemme

 

Yhteistyön voimalla

Kansainväliset Suurmarkkinat ovat saaneet alkunsa tapahtumaelinkeinon eurooppalaisten järjestöjen välisestä yhteistyöstä. TMK Tori- ja markkinakaupan palvelukeskus on auttanut koko 2000-luvun suomalaisia kauppiaita, jotka ovat halunneet myymään tuotteitaan huippusuosituille Keski-Euroopan ns. Eurooppamarkkinoille tai Ison-Britannian vastaaville Continental-markkinoille. Kun suomalaiset kauppiaat verkostoituivat ja alkoivat saada jalansijaa, niin pian heräsi kysymys. miksei myös Suomessa järjestetä vastaavia tapahtumia. TMK otti haasteen vastaan ja alkoi 2011 syksyllä puuhaamaan ensimmäisiä kansainvälisiä markkinoita Suomeen. Nämä toteutuivatkin monien vaikeuksien kautta heinäkuussa 2012 Tampereen Keskustorilla. Kaukaiseen ja kalliiseen Suomeen uskaltautui tällöin vain parikymmentä kauppiasta. Yleisö otti kuitenkin tapahtuman heti omakseen ja positiivinen viesti alkoi kantautua maailmalle.

 

Aitoa ja alkuperäistä

Vuonna 2015 järjestettiin Kansainvälisiä Suurmarkkinoita siis jo neljättä kertaa ja nyt entistäkin laajempana kolmentoista Kansainvälisen Suurmarkkinan kiertueena. Kiertue saavutti suuren suosion niin käviöiden, kuin kauppiaidenkin keskuudessa. Työ laadukkaiden omien maidensa erikoistuotteita myyvien yrittäjien saamiseksi Kansainvälisille Suurmarkkinoille on onnistunut ja kansa on todella ottanut kansainväliset kauppiaat omikseen.

 

Jatkoa seuraa

Ylpeänä esittelemme vuodelle 2016 kuudentoista Kansainvälisen tapahtuman kiertueen:

Vantaa, to-su 26.-29.5.2016
Jyväskylä, to-su 2.-5.6.2016
Lahti, to-su 9.-12.6.2016
Joensuu, to-su 16.-19.6.2016
Mikkeli, to-su 23.-26.6.2016
Lappeenranta, to-su 30.6.-3.7.2016
Kotka, to-su 7.-10.7.2016
Tampere, ke-la 13.-16.7.2016
Turku, ke-su 20.-24.7.2016
Rauma, to-la 28.-30.7.2016
Kerava, to-su 4.-7.8.2016
Kuopio, to-su 18.-21.8.2016
Oulu, to-su 25.-28.8.2016
Tornio, to-su 1.-4.9.2016
Rovaniemi, to-su 8.-11.9.2016
Helsinki, 16.9.-25.9.2016

 

Pidätämme kuitenkin vielä mahdollisuuden paikkakunta/ajankohta muutoksiin.

 

Tervetuloa kansainväliseen markkinatunnelmaan!